Długa podróż samochodem z dzieckiem jest dla rodziców dużym wyzwaniem. Muszą oni zadbać nie tylko o to, aby dziecko w miarę spokojnie przetrwało kilka godzin w jednej pozycji, ale również o odpowiednie bezpieczeństwo malucha. Z tego względu do dalekich tras z dzieckiem należy przygotować się w odpowiedni sposób. Podpowiadamy co zrobić, aby zapewnić małemu pasażerowi odpowiednią ochronę.

1. Upewnij się, że fotelik jest dopasowany do dziecka
Foteliki sprawdzają się dobrze wyłącznie wtedy, gdy są dobrze dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Maluchy rosną w różnym tempie, dlatego nie należy się sugerować w tym przypadku wiekiem, lecz wzrostem i wagą. Jeśli fotelik użytkowany jest więc od dłuższego czasu, warto upewnić się, że wciąż jest on dla twojej pociechy odpowiedni. I choć ta rada może wydawać się prozaiczna, to niestety wielu rodziców zupełnie zapomina o tym, że już pora wymienić fotelik na nowy. Dzieci potrafią rosnąć bardzo szybko, a my nie sprawdzamy ich wzrostu każdego dnia, dlatego moment, gdy wybieramy się na dalszy wyjazd jest odpowiedni, by sprawdzić czy dziecko nie waży przypadkiem o jeden kilogram za dużo. W przypadku fotelików już nawet ta niewielka różnica może zadecydować o bezpieczeństwie malucha. oprócz wagi warto również zwrócić uwagę na inne kwestie. W fotelikach 0-13 kg, główka niemowlęcia nie może wystawać poza jego górną krawędź. Z kolei u starszych dzieci zwraca się uwagę na linię oczu. Należy również upewnić się, że pasy nie są dla dziecka za małe i można je poprawnie zapiąć.

2. Zamontuj poprawnie fotelik
To także dość oczywista kwestia, jednak wielu rodziców popełnia błędy przy montażu, zwłaszcza gdy się śpieszymy i wszystko wykonujemy na ostatnią chwilę. Jeśli przepinamy fotelik do innego pojazdu lub zmieniamy jego miejsce, warto odszukać instrukcję obsługi i przypomnieć sobie o wszystkich zaleceniach producenta. Jeśli posiadamy fotelik bez bazy Isofix, który przypina się pasami, warto poprawić ich naciągnięcie, ponieważ z czasem samoczynnie ulegają obluzowaniu.

3. Wybierz najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie
Niektórzy rodzice decydują się na montaż fotelika na przednim siedzeniu, z uwagi na fakt, że mogą oni kontrolować to co dzieje się z dzieckiem. Udowodniono jednak, że takie miejsce nie jest dla dziecka najbezpieczniejsze. Najlepszym miejscem jest środek tylnej kanapy. Chroni w najlepszy sposób zarówno od zderzeń czołowych, jak też przednich. Jeśli masz więc możliwość zamontowania w tym miejscu fotelika, warto to zrobić. Jeśli w samochodzie będzie jechała dwójka dzieci, drugi fotelik powinien zostać umieszczony za fotelem pasażera.
Niebezpieczeństwo przewozu dziecka na przednim siedzeniu jest większe nie tylko z uwagi na wzrost ryzyka obrażeń przy zderzeniach czołowych. Łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki powietrznej, która może stanowić ogromne zagrożenie dla życia dziecka.

4. Zadbaj o to, aby dziecko jechało bez kurtki
Zbliża się sezon jesienno-zimowy, dlatego należy również przypomnieć o tym, aby dziecko nie jeździło w kurtce. Podczas długiej trasy naturalnym odruchem u rodziców jest chęć zapewnienia ciepłego ubrania , aby maluszek nie zmarzł. Problem w tym, że jeśli przypniemy dziecko w puchowej kurtce lub kombinezonie, pomiędzy ubraniem, a pasami powstanie duży luz. W takiej sytuacji maluch nie będzie właściwie chroniony, ponieważ podczas zderzenia może się wysunąć i wypaść z fotelika. Nie ma możliwości, aby zapiąć dziecko w grubym ubraniu wystarczająco mocno, aby pasy nie pozostały luźne. Pamiętajmy więc, aby przed umieszczeniem dziecka w foteliku zawsze zdejmować kurtkę.
Jak zadbać o to, aby dziecku nie było zimno? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy okryć je kocykiem. Można też założyć kurtkę tył na przód, tzn. po zapięciu dziecka w foteliku włożyć ręce dziecka w rękawki. W ten sposób będzie mu ciepło przez całą drogę. Dla młodszych dzieci można również zakupić specjalne śpiworki. Jeśli w samochodzie poprawnie działa ogrzewanie to w ogóle nie należy przejmować się tym, że dziecku może być za zimno. Gdy tylko pojazd wystarczająco się nagrzeje można bez obaw zdjąć okrycie. Dopuszczanie do przegrzewania dziecka też nie jest dobrym pomysłem i może skończyć się przykrymi konsekwencjami.

5. Zadbaj o komfort
Wielogodzinna podróż w foteliku może być dla małego dziecka bardzo męcząca. Warto wiec zadbać o to, aby było mu jak najwygodniej. Możesz rozejrzeć się więc za specjalnymi wkładkami, które zmniejszą dyskomfort podczas siedzenia w tej samej pozycji przez kilka godzin. Dostosuj również zagłówek w foteliku. Warto zainwestować również w zasłonki na szyby na wypadek, gdyby słońce świeciło dziecku w twarz. Zaplanuj także postoje, nie tylko na rozprostowanie nóg, ale też na posiłki. Pamiętaj, że podczas jazdy nie powinno się karmić dziecka, ani podawać mu napojów, ponieważ w trakcie ostrego hamowania lub zakrętu mogłoby sobie zrobić nieumyślną krzywdę.