Przed tobą pierwszy zakup fotelika samochodowego w życiu? A może twoja pociecha wyrosła z obecnego modelu i niebawem trzeba będzie przesadzić ją do kolejnego? Decyzja nie należy do najprostszych, bo do zakupu należy się dobrze przygotować. Sprawdź 4 najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy.

Dobierz fotelik do wzrostu i wagi dziecka
O tej kwestii należy pamiętać przy każdym zakupie nowego fotelika. Z pewnością nie należy dokonywać zakupów w ciemno, ani też zamawiać fotelików z Internetu. Najlepiej na przymiarki fotelika wybrać się do sklepu stacjonarnego z maluchem i posadzić go w foteliku "na próbę". Należy pamiętać również o tym, że fotelik dla najmłodszych dzieci (0-13 kg) należy wymienić dopiero wtedy, gdy główka malucha zacznie wystawać poza obręb fotelika. Warto również zdecydować się na fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, w którym dziecko powinno być wożone jak najdłużej, nawet do czwartego roku życia. Taka pozycja jest bowiem najbezpieczniejsza.

Dopasuj fotelik do samochodu
Fotelik musi pasować nie tylko do dziecka, ale również do samochodu. Nieprawidłowo zamontowany będzie bowiem stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. W niektórych przypadkach może powodować również problem z dopasowaniem do kąta nachylenia kanapy samochodu i konieczność demontażu zagłówków, zmniejszając tym samym wygodę użytkowania. Problem ten może zostać łatwo rozwiązany, jeśli na poszukiwanie fotelika wybierzemy się samochodem i poprosimy sprzedawcę o zamontowanie wybranego modelu w samochodzie. W większości profesjonalnych punktów nie powinno być z tym problemów. Wielu sprzedawców bierze nawet udział w specjalnych szkoleniach, które umożliwiają im profesjonalne doradztwo.

Sprawdź jakie wyniki fotelik osiąga w testach bezpieczeństwa
Czy trzeba jeszcze kogokolwiek przekonywać jak ważną rolę odgrywają testy bezpieczeństwa fotelików samochodowych? Chyba żaden rodzic nie chciałby zaryzykować tym, że podczas wypadku, fotelik nie będzie w stanie utrzymać malucha w miejscu. Testy zderzeniowe wykonywane przez niezależne organizacje pozwalają wykluczyć ryzyko, że dany model nie sprawdza się podczas zderzeń. Najbardziej popularnymi testami są te prowadzone przez niemiecką organizację ADAC. Każdy z fotelików, który bierze udział w testach otrzymuje określoną ocenę odpowiadającą temu jak sobie poradził. Wyniki testów zderzeniowych można bez problemu znaleźć w sieci. Foteliki, które otrzymały najwyższą liczbę gwiazdek zapewnią wielu rodzicom spokój podczas wspólnej podróży z dzieckiem.

Przeczytaj instrukcję
Instrukcja jest dołączona przez każdego producenta, jednak tylko niewielki procent osób do niej zagląda. Zapoznanie się z instrukcją obsługi to kwestia niezwykle ważna. Dzięki niej dowiemy się w jaki sposób, można zamontować prawidłowo dany model fotelika oraz jak nie popełnić błędów. Znajdziemy także informacje dotyczące gwarancji oraz prawidłowej konserwacji fotelika, która pozwoli na jego długie użytkowanie.